Voľby do rady školy
Voľby do rady školy
Nadobudnutím účinnosti zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov bola zadefinovaná ako iniciatívny a poradný orgán školskej samosprávy rada školy alebo rada školského zariadenia.
Jej poslaním je vyjadrovať a presadzovať verejné záujmy, záujmy žiakov, rodičov a zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania.
Rada školy má plniť funkciu verejnej kontroly, vyjadrovať sa k činnosti škôl a školských zariadení, orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky.
Činnosť rady školy, ktorá rozvíja svoje aktivity v súlade s platnými právnymi predpismi, môže byť škole a školskému zariadeniu a aj zriaďovateľovi veľmi prospešná. Jej členovia sú zástupcami pedagogických i nepedagogických zamestnancov, rodičov a zriaďovateľa, preberanú problematiku teda rada školy môže posudzovať z pohľadu všetkých zainteresovaných na výchove a vzdelávaní vo „svojej“ škole alebo obci.
Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov tiež určuje, pri ktorých školách a školských zariadeniach sa rada školy ustanovuje. Funkčné obdobie rady školy sú 4 roky.
Podrobnosti o ustanovení, zložení a organizačnom zabezpečení rady školy sú definované v osobitnom predpise, ktorým je vyhláška MŠ SR č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení v znení Vyhlášky MŠ SR č. 230/ 2009 Z. z.
Rada školy sa zriaďuje v:
- materských školách,
- základných školách,
- stredných školách,
- školách pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- základných umeleckých školách,
- jazykových školách
- reedukačných centrách,
- liečebno-výchovných sanatóriách,
- diagnostických centrách,
- školských internátoch,
- centrách voľného času.
Členstvo v orgánoch školskej samosprávy
Členstvo v orgánoch školskej samosprávy je určené v § 25 zákona č. 596/2003 Z. z. Právny predpis ustanovuje, že členom orgánu školskej samosprávy nemôže byť vedúci zamestnanec. Členom rady školy nemôže byť riaditeľ školy alebo školského zariadenia a jeho zástupca. Členom obecnej školskej rady nemôže byť primátor mesta alebo starosta obce. Členom územnej školskej rady nemôže byť predseda samosprávneho kraja a vedúci zamestnanec obvodného úradu v sídle kraja.
Rada školy
Za ustanovenie rady školy a určenie počtu jej členov zodpovedá zriaďovateľ. Rada školy môže mať 5 až 11 členov.
Pri určovaní počtu členov je potrebné dodržať aj zásadu, aby počet členov bol nepárny, pretože rada školy je aj výberovou komisiou, ktorej počet členov má byť nepárny (§5 ods. 4 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme).
Ak ide o základnú školu s materskou školou, má byť členom rady školy aj zástupca pedagogických zamestnancov a zástupca rodičov detí materskej školy.
Členmi rady školy pri základnej škole s materskou školou sú:
- 1 zvolený zástupca pedagogických zamestnancov materskej školy,
- 1 zvolený zástupca pedagogických zamestnancov základnej školy,
- 1 zvolený zástupca ostatných (nepedagogických) zamestnancov ZŠ s MŠ,
- 3 zvolení zástupcovia rodičov žiakov ZŠ, ktorí nie sú zamestnancami školy (napr. ak má učiteľ, vychovávateľ, upratovačka a pod. dieťa v danej škole, nemôže byť volený/(á) do príslušnej rady školy ako zástupca rodičov),
- 1 zvolený zástupca rodičov detí MŠ, ktorý nie je zamestnancom školy,
- 4 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa.
Voľby organizačne zabezpečuje riaditeľ, ktorý zabezpečí aj zvolenie volebnej komisie, ktorá potom priamo voľby riadi. Voľby môžu prebehnúť, ak je prítomná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Uskutočňujú sa tajným hlasovaním. Volebné lístky musia byť prehľadné a obsahujú poradové čísla, mená a priezviská kandidátov spravidla podľa abecedy, ktorí so svojou účasťou vo voľbách súhlasili. V prípade žiakov – súrodencov môže byť navrhnutý len jeden rodič.
Pred začatím voľby je potrebné upozorniť voličov na spôsob označovania kandidátov, ktorých chcú voliť (zakrúžkovaním poradového čísla) a na najvyšší možný počet volených kandidátov určený pre príslušnú skupinu. Ak na volebnom lístku bude označených viac kandidátov, volebný lístok je neplatný (§ 1 ods. 7 vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z. z.). Víťazom sú kandidáti podľa poradia od najvyššieho počtu hlasov. Ak nastane rovnosť hlasov, o víťazovi sa rozhodne žrebovaním (§ 1 ods. 9 vyhlášky MŠ SR č. 291/2004 Z. z.).
Riaditeľ školy zabezpečí zapísanie zápisnice z volieb za každú skupinu osobitne. Po realizovaní volieb za každú volenú skupinu (pedagogickí zamestnanci, nepedagogickí zamestnanci, rodičia) a po delegovaní zástupcov za zriaďovateľa, zriaďovateľ v spolupráci s riaditeľom školy zvolá ustanovujúce zasadnutie rady školy.
Z ustanovujúceho zasadnutia rady školy sa vypracuje zápisnica, ktorá má obsahovať najmä:
- priebeh a výsledky volieb do rady školy za jednotlivé skupiny,
- mená a priezviská členov rady školy, koho zastupuje (rodičia, pedagogickí zamestnanci, nepedagogickí zamestnanci, za zriaďovateľa),
- meno a priezvisko zvoleného predsedu, výsledok voľby (počet získaných hlasov),
- ďalšie skutočnosti týkajúce sa volieb do rady školy.
Vypracovanie zápisnice zabezpečuje riaditeľ školy. Podpisuje ju zvolený predseda rady školy a po jej odovzdaní zriaďovateľovi aj štatutár zriaďovateľa.
Povinnými prílohami sú prezenčné listiny voličov a dokumentácia o voľbe a delegovaní členov rady školy. Pod dokumentáciou sa rozumejú prezenčné listiny a zápisnice z volieb volených členov rady školy (rodičia, pedagogickí zamestnanci, nepedagogickí zamestnanci) a za delegovaných členov (za zriaďovateľa) písomný doklad o delegovaní.
Zápisnicu z ustanovujúceho zasadnutia rady školy spolu so všetkými prílohami predseda rady školy najneskôr do troch dní od zasadnutia doručí zriaďovateľovi.
Rada školy je zriadená dňom podpísania zápisnice zriaďovateľom (štatutár alebo ním poverený zástupca).
Nová rada školy by sa mala ustanoviť najneskôr do dňa ukončenia funkčného obdobia existujúcej rady školy.